Dan borbe protiv nasilja u školama
Autor: Administrator , 8. 3. 2017.

Dana 23. veljače 2017. godine, vonteri Ekonomske i upravne škole Osijek zajedno sa Savjetom mladih Osječko-baranjske županije obilježili su Dan ružičastih majica.

Svjesni činjenice da je nasilje, bilo kojeg oblika, prisutno svakodnevno u svim okruženjima, odlučili smo reagirati i pomoći zajednici u razumijevanju i prihvaćanju različitosti koje nas okružuju. Mladi su naše blago, a ujedno i najvitalniji dio društva, stoga ovim programom podižemo svijest o problemu vršnjačkog nasilja, velikom problemu među djecom i mladima, s mogućim teškim posljedicama u kratkoročnoj i dugoročnoj perspektivi razvoja djece.

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači.

Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi. Inicijativom školskih kolega je na konstruktivan i inteligentan način riješeno sustavno zlostavljanje dječaka, posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice.

Članovi Savjeta mladih si podijelili ružičaste majice kao simbol borbe protiv nasilja u školama.

"Ovom aktivnosti želimo potaknuti mlađe da se aktivno uključe u program prevencije nasilja nad vršnjacima te im ukazati na problem koji se sve više pojavljuje među njima. Želimo ih potaknuti na razmišljanje da ukoliko budu žrtve nasilja ili u neposrednoj blizini u kojoj se odvija nasilje, da na što jednostavniji način spriječe nasilje.", rekla je predsjednica Savjeta mladih, Donna Šimatić.

Koordinatorice: Jelena Soudil-Prokopec, prof. i Vlasta Markulak, prof.